Bob Anderson’s Military Biograpahy

BIOGRAPHY

Bob Anderson, Chief Master Sergeant (Retired, USAFR)

Chief Master Sergeant Bob Anderson retired from the Air Force Reserve on 6 May 2006. Just prior, he completed a six month tour of duty in support of Operation Iraqi Freedom. Based out of Balad AB, Chief Anderson was the Chief Enlisted Manager of the 732d Expeditionary Security Forces Squadron. His responsibilities included all enlisted issues for two 50 person Law Enforcement Detachments, 24 Military Working Dog Teams scattered throughout Iraq and coordination with 8 Military Assistance Teams providing basic military training for Iraqi Nationals. He traveled just over 6,000 miles in country to address and resolve issues from the Command Level to individual troop concerns. While there he wrote articles for Vet Friends.com and was featured on a radio interview out of Boston, Massachusetts.

In his last assignment Chief Master Sergeant Bob Anderson served as the Security Force Manager for the 917th Security Forces, USAFR, Barksdale AFB, LA. In this position, he directs all aspects Security Forces operations and provides oversight for those operations. These include but are not limited to Flight Line Security, Integrate Base Defense, Law Enforcement and Base Resource Protection.  He is an active member of the Alumni Association of Command Chief Master Sergeants, the Security Police Association, Air Force Sergeants Association, the Enlisted Association of the National Guard of the United States and an Associate member of the NCO Academy Graduate Association.

From 2000 – 2003, Chief Anderson was the Command Chief Master Sergeant (CCM), 147th Fighter Wing, Texas Air National Guard where he represented the enlisted corps on a Wing level. He ensured concerns and interests of the enlisted men and women were considered in all command decisions. He was also the head of the First Sergeants’ and Chiefs’ Councils.

Previously a Reservist at the 917th Bomb Wing, Barksdale AFB, he served as NCOIC Social Actions/Substance Abuse, First Sergeant of the 917th Security Force Squadron, and both First Sergeant and Superintendent, Health Services Support of the 917th Medical Squadron. He was selected Wing Outstanding First Sergeant (1998) and Squadron Outstanding Senior NCO (1999). Early in his career, he was an active duty Air Force Security Policeman in both Security and Law Enforcement Specialties. He was named Outstanding Security Policeman Law Enforcement Specialist 1975 for Clark Air Base, 13th Air Force and Pacific Air Command. In 1977 he received the same honor for Blytheville Air Force Base, AR and 2nd Air Force and was named as one of 2nd Air Force’s 12 Outstanding Airman that year.

CMS Anderson holds two Ph.D.’s, one in Human Resource Management and one in Safety Management. He sat on the Board of Directors, Board of Accreditation and is head of the Ethics Committee for the World Safety Organization. He is a member of the National Society for Safety Management as well as Veterans of Safety and holds four professional safety credentials. Chief Master Sergeant Anderson is married to the former Pamela Desselle of Marksville, Louisiana and has a son, John and a daughter, Michelle.

EDUCATION

1968: Associate of Science, Journalism, Kilgore Junior College, Kilgore, Texas
1978: Bachelor of Arts, Social Psychology, Park College, Parkville, Missouri
1972: 2nd Air Force NCO Leadership School
1994: Associate of Science, Social Services, Community College of the Air Force
1996: Master of Science, Police Science, Western States University, Doniphen Missouri
1997: Ph.D., Safety Management, Western States University, Doniphen Missouri
1998: Ph.D. Human Resource Management, LaSalle University, Mandeville, Louisiana
1998: USAF Senior NCO Academy

 ASSIGNMENTS

May 1969 – August 1969 – Basic Military Training and Security Police Tech School (Honor Graduate), Lackland AFB, Texas.

Oct 1969 – Sept 1971 – Security and Law Enforcement Specialist, 21st Security Police Squadron, Elmendorf, AFB, AK (Elite Gate Guard Section)

Oct 1971 – May 1979 – Base Patrolman and Desk Sergeant, 81st Security Police Squadron, Minot, ND (Elite Gate Guard Section)

June 1972 – June 1974 – Base Patrolman, Desk Sergeant and Security Police Investigator 2nd Security Police Squadron, Barksdale AFB, LA

July 1974 – June 1976 – Security Police Investigator and Crime Prevention Specialist, 3rd Security Police Group, Clark AB, Republic of the Philippines

July 1976 – Dec 1979 – Security Police Investigator, Crime Prevention Specialist, Tactical Neutralization Team Commander, 93rd Security Police Squadron, Blytheville AFB, AR

June 1984 – July 1986 – Security Policeman, 917th Security Police Flight, Barksdale AFB, LA

August 1976 – April 1992 – NCOIC, Substance Abuse, 917th Office of Social Actions, Barksdale, AFB, LA

May 1992 – May 1995 – First Sergeant, 917th Security Police Squadron, Barksdale AFB, LA

June 1995 – February 1998 – First Sergeant, 917th Medical Squadron, Barksdale, AFB, LA

March 1998 – July 2000 – Superintendent, Health Services Support, 917th Medical Squadron, Barksdale AFB, LA

Oct 1999 – March 2000 – Selected for specialized concurrent tour with DEA as Intelligence Analyst while remaining the Superintendent, Health Services Support

August 2000 – January 2003, Command Chief Master Sergeant, 147th Fighter Wing, Ellington Field, Texas

January 2003 – Sept 2003, Chief Enlisted Manager, 147th Security Forces Squadron

Sept 2003 – March 2004, Superintendent of Career Development, 917th Medical Squadron, USAFR, Barksdale AFB, LA

March 2004 – May 2006, Security Force Manager, 917th Security Force Squadron, Barksdale AFB, LA

  • July 2005 – January 2006, Chief Enlisted Manager, 732d Expeditionary Security Forces Squadron, Balad Air Base, Iraq

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION  

Airman 2nd Class, August 1969
Airman 1st Class, December 1970
Sergeant, March 1971
Staff Sergeant, March 1972
Tech Sergeant, July 1987
Master Sergeant, January 1991
Senior Master Sergeant, February 1998
Chief Master Sergeant, July 2000

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Military:

– Bronze Star
– Meritorious Service Medal, three Devices
– Air Force Commendation Medal, one Device
– Air Force Achievement Medal, one Device
– Presidential Unit Citation
– Air Force Outstanding Unit Award, three Devices
– Air Force Good Conduct Medal, two Devices
– Air Reserve Forces Meritorious Service Medal, three Devices
– National Defense Service Medal, one Device
– Southwest Asia Service Medal
– Global War on Terrorism Service Medal
– Iraqi Campaign Medal
– Air Force Longevity Award, five Devices
– Air Force Overseas Medal, one Device
– Expeditionary Ribbon
– Air Force Reserve Medal, one Device
– Air Force Outstanding Airman Ribbon
– Air Force Small Arms Expert Ribbon, one Device
– Air Force NCO Professional Military Education Ribbon
– Air Force Training Ribbon

Civilian:

– Daughters of the American Colonists, Col. John Martin Award, 1979
– Daughters of the American Colonists Honorable Mention, Col. John Martin Award, 1978
– Outstanding Young Men of America, 1983
– Listed in Who’s Who in American Industry, 1999
– James K. Williams Award, World Safety Organization, 2001

MAJOR ACCOMPLISHMENTS

-Clark AB, 13AF, PACAF Outstanding Security Policeman – 1975
-Blytheville AFB, 2nd AF Outstanding Security Policeman – 1978
-2nd AF Twelve Outstanding Airman Selectee – 1978
-Outstanding Young Men of America – 1988
-Certified Safety Specialist, World Safety Organization (WSO) – 1993
-Graduated USAFR First Sergeant Academy – 1993
-President Instructional Services/Blue Feather Concepts – Texas – 1994
-Certified Safety Executive, WSO – 1996
-Member, Board of Directors – World Safety Organization (WSO) – 1997
-Developed, implemented and won accreditation for the WSO Certified Safety Instructor Credential (3 levels), 1997
-Certified Safety Instructor, Master Level – 1997
-Chief, Health Service Support, 917th Medical Squadron – 1998
-Who’s Who in American Industry – 1999
-Selected for special tour as Intelligence Analyst, Drug Enforcement Agency, Houston High Intensity Drug Trafficking Area, Houston, Texas – 2000
-Command Chief Master Sergeant, 147th Fighter Wing – 2000
-Conducted international Counter Terrorism Symposium, Philippines – 2000
-Featured speaker AFRC Demand Reduction Conference, Reno NV – 2001
-Featured speaker ANG Command Chief and First Sergeants Conference, Gulf Port, MS – 2002
-Selected by ANG CCM, National Guard Bureau, to assist in the redevelopment and instruction of the Chiefs’ Executive Course – 2002
-Co-instructor for two of three completed sessions of the newly approved Chief’s Executive Course Andrews AFB, VA – 2002
-Co-instructor for one of two completed sessions at Andrews AFB, VA – 2003
-Co-instructor for first ever Field Chief’s Executive Course, Fresno CA – 2003
-Featured speaker 176th Wing Enlisted Recognition Ceremony, Alaska Air Guard – 2002
-Featured speaker at the ANG Enlisted Leadership Symposium, Houston TX – 2002
-Featured speaker at Delaware Air Guard State Enlisted Conference – 2003
-Featured speaker at the 136th Airlift Wing Enlisted Leadership Program 2004
-Enlisted Leadership Program 2004
-Security Force Manager for 732nd Expeditionary Security Force Squadron, Balad Air Base Iraq
-Chosen to assist Command in assessments of Abu Ghraib Prison Force Protection Program

[current as of February 2008]